08:00 - 22:00
ТК Егалите Общи Григор Димитров

Григор Димитров

Григор Димитров

Защо Григор Димитров бе наречен бейби-Фед в началото на кариерата си? Причината е изпълнението на форхенд и бекхенд от основна линия. Ще се опитам да анализирам техниката в играта му с акцент върху силните и слабите (доколкото има такива) страни.

Григор е роден 1991г в Хасково в спортно семейство. В развитието си до 18 годишна възраст ще запомним успехите през 2008, когато печели Уимбълдън и ЮС Опън за юноши и става номер 1 в ранклистата. Въпреки неоспоримият талант, Димитров често е упрекван за нерешителност и липса на инициатива във важни моменти. Любопитна история в Париж през 2004 година показва точно обратното – след дълъг ден тренировки Григор и група изморени тенисисти се качват на (закъснял) автобус вечерта. Докато пътуват към хотела, нашият тенисист включва микрофона и започва да пее докато целия автобус запява. Не познавам много деца на 13, които биха го направили.

Форхенд

Най-силният му удар има невероятен камшичен ефект върху топката с ранен контакт. Григор успява да превърне еластична енергия в кинетична вълна с последователна ротация на таза и раменете. Изумително е колко много форхендът му прилича на този на Роджър Федерер.

Все пак има и разлики между форхендите на двамата. Първата е в използването на тялото – при Григор раменният пояс има по-голямо участие, а също така и той разчита на “влизане” в топката в по-голяма степен. Втората е в сгъвката на ръката по време на контакт – при Роджър ръката е права, докато при Димитров имаме лек ъгъл.

Бекхенд

Топспин бекхендът на Григор Димитров е технически безупречен. Той удря топката с изнасяне на ракетата отвътре-навън, оставяйки балансиран в странична постановка, често с помощта на “кариока” стъпка. Точно като Маестрото.

Слайсът му също е изключителен и той го използва (може би твърде) често. Причината вероятно е тактическа или пък невъзможност да подготви навреме топспин бекхенд.

Сервис

При изпълнение на сервис, Григор прикляка ниско на пръсти, подобно на Федерер. С годините “трофи позата” му като че ли стана по компактна, но не успя да заприлича на Роджър, който почти си удря главата при замаха. Освен това Маестрото завърта рамото назад малко повече.

Волета и игра на мрежата

Лично за мен, играта на мрежата е една от силните страни на Григор Димитров. Жалко, че не излиза толкова често напред. Атлетичността му помага много при подобни офанзивни ситуации, а също така и светкавичната му реакция. Миксира и прикрива добре дроп-шотове. Изобщо когато играе с настроение, за нас е истинско удоволствие да го виждаме около мрежата.

Leave a Reply

Още тенис статии

Анас Маздрашки не успя да се класира на финал в ЕгипетАнас Маздрашки не успя да се класира на финал в Египет

Анас Маздрашки (ТК “Егалите “) и Андреас Тимини (Кипър) отстъпиха на полуфиналите на Ян Климас и Ян Кумстат от Чехия с 4:6 2:6 на силния турнир за юноши от категория

Маздрашки се изправя срещу квалификант в първи кръг на Australian OpenМаздрашки се изправя срещу квалификант в първи кръг на Australian Open

Ясен е жребия за основната схема на първи за годината турнир от Големия шлем за юноши в Австралия.  Анас Маздрашки попадна в долната част на схема и в първи кръг